kominiarz 714[02] z2 01 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ


Grzegorz Pośpiech

Wykonywanie kominiarskich prac
przygotowawczo-zakończeniowych 714[02].Z2.01





Poradnik dla nauczyciela








Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Aleksandra Chojnacka
mgr inż. Ewa Korbut-Papciak


Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Barbara Olech


Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda


Korekta:

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[02].Z2.01
Wykonywanie prac kominiarskich przygotowawczo-zakończeniowych zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu kominiarz.




Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Podstawowe narzędzia kominiarskie i ich zastosowanie

11

5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Kominiarskie narzędzia pomocnicze i przyrządy pomiarowe

13

5.2.1. Ćwiczenia 13
5.3. Zasady poruszania się po elementach budynku i kominach

17

5.3.1. Ćwiczenia 17
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

19

7. Literatura

30









background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Wykonanie prac kominiarskich

przygotowawczo-zakończeniowych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie kominiarz 714[02].

W poradniku zamieszczono:

− wymagania wstępne,
− wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
− przykładowe scenariusze zajęć,
− propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności

praktycznych,

− wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym
uwzględnieniem:
− pokazu z objaśnieniem,
− tekstu przewodniego,
− metody projektów,
− ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
− plan testu w formie tabelarycznej,
− punktacje zadań,
− propozycje norm wymagań,
− instrukcję dla nauczyciela,
− instrukcję dla ucznia,
− kartę odpowiedzi,
− zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4


























Schemat układu jednostek modułowych

Moduł 714[02].Z2

Technologia prac kominiarskich

Moduł 714[02].Z2.01

Wykonanie kominiarskich prac

przygotowawczo zakończeniowych

Moduł 714[02].Z2.02

Czyszczenie przewodów kominowych i

czopuchów

Moduł 714[02].Z2.03

Czyszczenie trzonów kuchennych pieców

domowych

Moduł 714[02].Z2.04

Czyszczenie pieców rzemieślniczych i

przemysłowych

Moduł 714[02].Z2.05

Czyszczenie kotłów

Moduł 714[02].Z2.06

Czyszczenie kominów przemysłowych

Moduł 714[02].Z2.07

Wypalanie przewodów dymowych i

spalinowych

Moduł 714[02].Z2.08

Wykonywanie badań przewodów kominowych

Moduł 714[02].Z2.09

Prowadzenie dokumentacji prac kominiarskich

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej„Wykonanie prac

kominiarskich przygotowawczo zakończeniowych” uczeń powinien umieć:
− posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,
− rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,
− posługiwać się dokumentacją techniczną,
− przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej

i ochrony środowiska,

− magazynować, składować i transportować materiały budowlane.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:

− zastosować przepisy bhp, ochrony ppoż. i przeciwporażeniowej obowiązujące na podczas

wykonywania kominiarskich prac przygotowawczo - zakończeniowych,

− zorganizować i zlikwidować stanowisko wykonywania kominiarskich prac

przygotowawczo-zakończeniowych,

− zaplanować kolejność prac kominiarskich,
− zastosować zasady poruszania się po dachach płaskich i stromych,
− wchodzić i schodzić z dachów płaskich i stromych,
− zastosować zasady poruszania się po różnego rodzaju strychach,
− zastosować zasady wchodzenia, schodzenia i wspinania się na wysokie kominy,
− ustawić się na wysokim kominie,
− zamknąć włazy z zachowaniem środków ostrożności,
− zabezpieczyć pomieszczenia przed zaprószeniem sadzą,
− przygotować i prawidłowo użytkować narzędzia stosowane do prac kominiarskich,
− dobrać narzędzia kominiarskie odpowiednio do rozmiarów przewodów kominowych,
− połączyć końce liny za pomocą wyplatania,
− wykonać konserwację narzędzi kominiarskich,
− zastosować kominiarski sprzęt pomocniczy,
− skorzystać z włazów dachowych zwykłych i samoczynnych,
− wykonać rusztowania do prac kominiarskich,
− założyć liny na dachy: płaskie, strome, kryte blachą, kryte dachówką,
− sporządzić przedmiary robót z wykorzystaniem dokumentacji,
− sporządzić przedmiary robót z wykorzystaniem pomiarów z natury,
− wykonać pracę indywidualnie i w zespole,
− zastosować zasady prawidłowej gospodarki odpadami,
− zastosować zasady obsługi ciągomierza i innych aparatów do mierzenia ciągu,
− zastosować zasady obsługi kamery do prześwietlania kominów,
− posłużyć się sygnałami kominiarskimi,
− zastosować zasady obsługi anemometru,
− zastosować zasady obsługi analizatora spalin,
− zastosować zasady obsługi pirometru,
− zastosować zasady obsługi manowakuometru,
− zastosować zasady obsługi urządzeń do wykrywania gazów,
− wykonać obmiar prac kominiarskich, rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt,
− wykonać prace zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Kominiarz 714[02]
Moduł:

Technologia

prac

kominiarskich

714[02].Z2.

Jednostka modułowa: Wykonanie kominiarskich prac przygotowawczo
zakończeniowych 714[02].Z2.01

Temat: Podstawowe narzędzia kominiarskie

Cel ogólny: rozpoznawanie i obsługa podstawowych narzędzi kominiarskich.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

− scharakteryzować podstawowe narzędzia kominiarskie,
− dobrać podstawowe narzędzia kominiarskie,
− bezpiecznie posługiwać się podstawowymi narzędziami kominiarskimi.


Metody nauczania–uczenia się:

− pokaz z objaśnieniem,
− ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

− indywidualna.

Czas: 90 min.

Środki dydaktyczne:
– maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
– sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
– stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,
− środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
− środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
− kartki papieru A4,
− długopis.

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:
− Każdy uczeń losuje po jednym podstawowym narzędziu kominiarskim .
− Uczeń dla wybranego narzędzia wykonuje instrukcję obsługi uwzględniającą

zastosowanie oraz zasady bezpiecznej pracy.

− Po skończeniu pracy przez wszystkich uczniów uczniowie kolejno prezentują efekty

swojej pracy.

− Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów .
− Nauczyciel i uczniowie po każdej prezentacji uzupełniają informacje na temat

omawianych narzędzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

4. Po zakończeniu prezentacji uczniowie wskazują trudności jakie napotkali.
5. Nauczyciel analizuje prace uczniów .

Zakończenie zajęć
Uporządkowanie stanowisk pracy i klasopracowni.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: producentów narzędzi dla kominiarzy.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Kominiarz 714[02]
Moduł:

Technologia

prac

kominiarskich

714[02].Z1

Jednostka modułowa:

Wykonanie kominiarskich prac przygotowawczo-zakończeniowych

714[02].Z2.01

Temat: Pomiar ciągu kominowego w kanałach wentylacyjnych.
Cel ogólny: nabycie umiejętności pomiaru ciągu kominowego za pomocą anemometru .
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

− posługiwać się anemometrem,
− interpretować wyniki pomiarów,


Metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia praktyczne,
− pokaz z objaśnieniem.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

− indywidualna


Czas: 90 min.

Środki dydaktyczne:

− anemometr ,
− papier formatu A4,
− długopis.


Przebieg zajęć:

1) Sprawy organizacyjne.
2) Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3) Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4) Realizacja tematu:

− Każdy uczeń wykonuje pomiar ciągu kominowego za pomocą anemometru i zapisuje

odczytana wartość prędkości na kartce papieru.

− Przelicza wartość podaną w jednostkach prędkości na wartość podaną Pa.
− Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w obsłudze anemometru.
− Po skończeniu pracy przez wszystkich uczniów uczniowie kolejno prezentują efekty

swojej pracy.

− Nauczyciel i uczniowie po każdej prezentacji uzupełniają informacje .

5) Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
6) Nauczyciel analizuje prace ucznia .




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Zakończenie zajęć
Uporządkowanie stanowisk pracy i klasopracowni.

Praca domowa
Odszukaj w internecie wiadomości na temat przyrządów do pomiaru ciągu kominowego.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Podstawowe narzędzia kominiarskie i ich zastosowanie


5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Spośród narzędzi kominiarskich wskazanych przez nauczyciela wybierz i scharakteryzuj

podstawowe.


Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z informacjami dotyczącymi podstawowych narzędzi kominiarskich,
3) wybrać i nazwać narzędzia podstawowe ,
4) dla wybranych narzędzi i wykonać instrukcję obsługi uwzględniającą zastosowanie oraz

zasady bezpiecznej pracy,

5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny wykonanej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
– sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
– stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,
− środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
− środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
– kartki papieru A4,
– długopis,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla ucznia.

Ćwiczenie 2

Wykonaj prawidłowy bez żadnych zgrubień i węzłów splot liny kominiarskiej z

ogniwem.


Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji splatania liny z ogniwem,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny poprawności i wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

– lina kominiarska długości od 30 cm,
– ogniwo do łączenia liny kominiarskiej,
– obrazkowa instrukcji splatania liny z ogniwem,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Kominiarskie narzędzia pomocnicze i przyrządy pomiarowe


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Spośród narzędzi kominiarskich wskazanych przez nauczyciela wybierz i scharakteryzuj

narzędzia pomocnicze.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z informacjami dotyczącymi pomocniczych narzędzi kominiarskich,
3) wybrać i nazwać narzędzia pomocnicze ,
4) dla wybranych narzędzi wykonać instrukcję obsługi uwzględniającą zastosowanie oraz

zasady bezpiecznej pracy,

5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny wykonanej pracy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

– maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
– sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
– stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,
− środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
− środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
– kartki papieru A4,
– długopis,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Wykonaj pomiar podciśnienia w kanale wentylacyjnym za pomocą anemometru

skrzydełkowego.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z instrukcją obsługi anemometru skrzydełkowego,
3) sprawdzić działanie anemometru skrzydełkowego,
4) przeprowadzić pomiar podciśnienia w kanale wentylacyjnym,
5) zapisać wynik pomiaru w m/s,
6) obliczyć pole przekroju kanału wentylacyjnego,
7) przeliczyć wynik w m/s na podciśnienie Pa korzystając z odpowiednich tablic,
8) zaprezentować wnioski z wykonanego badania,
9) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

– anemometr skrzydełkowy,
– tablice do przeliczania ciągu kominowego,
– długopis,
– kalkulator z podstawowymi funkcjami,
– kartka papieru formatu A4 ,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Wykonaj badanie składu spalin za pomocą analizatora spalin ze szczególnym

uwzględnieniem zawartości CO i CO

2

.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z instrukcją obsługi elektronicznego analizatora spalin,
3) sprawdzić działanie analizatora spalin,
4) przeprowadzić badanie składu spalin za pomocą analizatora spalin,
5) zapisać wynik badania,
6) zaprezentować wnioski z wykonanego badania,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Środki dydaktyczne:

– elektroniczny analizator spalin,
– długopis,
– kalkulator z podstawowymi funkcjami,
– kartka papieru formatu A4 ,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 4

Wykonaj badanie wewnętrznej powierzchni komina za pomocą inspekcyjnej kamery

kominowej.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z instrukcją obsługi inspekcyjnej kamery kominowej,
3) sprawdzić działanie inspekcyjnej kamery kominowej,
4) przeprowadzić badanie komina za pomocą inspekcyjnej kamery kominowej,
5) zaprezentować wnioski z wykonanego badania,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

– inspekcyjna kamera kominowa,
– długopis,
– kalkulator z podstawowymi funkcjami,
– kartka papieru formatu A4,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 5

Wykonaj badanie parametrów powietrza za pomocą miernika wielofunkcyjnego.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z instrukcją obsługi elektronicznego analizatora spalin,
3) sprawdzić działanie analizatora spalin,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

4) przeprowadzić badanie składu spalin za pomocą analizatora spalin,
5) zapisać wynik badania,
6) zaprezentować wnioski z wykonanego badania,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

– elektroniczny analizator spalin,
– długopis,
– kalkulator z podstawowymi funkcjami,
– kartka papieru formatu A4 ,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.3. Zasady poruszania się po elementach budynku i kominach


5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Zademonstruj główne zasady bezpiecznego poruszania się kominiarza po elementach

budynku przy wchodzeniu na dach z wykorzystaniem włazów dachowych samoczynnych.


Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami zasady pracy na wysokości,
3) zademonstrować zasady pracy na wysokości na stanowisku dydaktycznym

z wykorzystaniem sprzętu,

4) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

– maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
– sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
– stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,
− środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
− środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
− literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Zademonstruj pracę na wysokości z wykorzystaniem różnych drabin.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami zasady pracy na wysokości z wykorzystaniem drabin,
3) zademonstrować zasady pracy na wysokości drabiny przenośnej, przejezdnej,

zawieszanej i wieloczęściowych,

4) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

– drabina przenośna, przejezdna, zawieszana i wieloczęściowa,
– maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
– sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
– stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,
− środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
− środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
− literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Wykonywanie kominiarskich

prac przygotowawczo-zakończeniowych


Test składa się z 21 zadań, z których:

zadania 1-15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16-21 są z poziomu ponadpodstawowego

.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.
Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego,

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. a, 4. b, 5. b, 6. c, 7. b, 8. a, 9. d, 10. c, 11. a,
12.
a, 13. c, 14. d, 15. d, 16. c, 17. b, 18. c, 19. b, 20. b, 21. b.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1 Rozpoznać urządzenie do pomiaru

prędkości przepływu w kominie

A P a

2 Określić zasady poruszania się po

schodach w budynku

A P

a

3 Określić ciężar kuli kominiarskiej

B

P

a

4 Rozpoznać przyrząd do spuszczania liny

B

P

b

5 Rozpoznać urządzenie do określania

zawartości tlenku węgla w spalinach

A P

b

6 Rozpoznać urządzenie do pomiaru

wysokich temperatur

B P

c

7 Obliczyć pojemność worka

kominiarskiego

C

P

b

8 Rozpoznać narzędzie do czyszczenia

i sprawdzania przewodów kominowych

B P a

9 Rozpoznać urządzenie do wygarniania

sadzy ze spadów kominowych

B P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

10 Rozpoznać narzędzie do usuwania zatkania

w przewodach

B

P

c

11 Rozpoznać urządzenie do przeglądania

przewodów kominowych

A

P

a

12 Przeliczyć wartość ciągu kominowego

wyrażoną w Pa na atmosfery

C

P

a

13 Określić minimalną wielkość włazu na

dach

B

P

c

14 Rozpoznać elementy służące do poruszania

się po dachu

B P

d

15 Obliczyć ilość listew jaką należy przybić

na ławie kominiarskiej

D

P

d

16 Określić spadek dachu

C

P P

c

17 Oszacować wysokość komina

C

P P

b

18 Przeliczyć wartość ciągu kominowego

wyrażoną mmHg

D

P P

c

19 Określić zmiany wilgotności względnej

pod wpływem temperatury

C

P P

b

20 Obliczyć wartość ciągu kominowego

D

P P

b

21 Obliczyć koszt usługi kontroli ciągu

kominowego

D

P P

b


Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Uczeń powinien otrzymać również oddzielną kartkę na brudnopis, w niektórych

pytaniach należy dokonać obliczeń.

7. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
8. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Dodatkowo otrzymałeś oddzielną kartkę na brudnopis, ponieważ w niektórych pytaniach

musisz dokonać obliczeń.

5. Test zawiera 21 zadań dotyczących wykonywania kominiarskich prac przygotowawczo

zakończeniowych. Są to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest
prawidłowa.

6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź

zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później .

9. Na rozwiązanie

testu

masz

45

min.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Do określania prędkości przepływu w przewodach kominowych służy:

a) anemometr,
b) higrometr,
c) wiskozymetr ,
d) anemostat.

2. Przy poruszaniu się po schodach idąc idziemy:

a) po prawej stronie,
b) po lewej stronie
c) środkiem,
d) na zewnątrz,

3. Ciężar kuli kominiarskiej wynosi:

a) 1-2kg,
b) 2-4kg,
c) 15kg,
d) 5kg.

4. Do spuszczania liny przy czyszczenia komina służy:

a) przebijak,
b) stojak metalowy,
c) statyw,
d) łyżka kominiarska.

5. Zawartość tlenków węgla

w spalinach określamy używając:

a) anemometru,
b) indykatora,
c) wiskozymetru,
d) anemostatu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

6. Do pomiaru wysokich temperatur służy:

a) higrometr,
b) indykatora,
c) pirometr,
d) anemostatu .

7. Pojemność worka kominiarskiego o wymiarach 25x40x70cm wynosi:

a) 7 litrów,
b) 70 litrów,
c) 700litrów,
d) 7000litrów.

8. Do czyszczenia i sprawdzania wszelkiego rodzaju przewodów kominowych służy:

a) komplet linowy,
b) anemometr,
c) zbijak,
d) bolec.

9. Wybieranie sadzy ze spodu kominowego powinno by wykonane za pomocą:

a) kompletu linowego,
b) przebijaka,
c) miotły kominiarskiej,
d) gracy kominiarskiej.

10. Zatkanie przewodu kominowego likwiduje się za pomocą:

a) kompletu linowego,
b) łyżki kominiarskiej,
c) bolca,
d) gracy kominiarskiej.

11. Dokładnie wnętrze komina można obejrzeć za pomocą:

a) kamery kominowej,
b) indykatora,
c) pirometr,
d) anemostatu.

12. Wartość ciągu kominowego 15Pa to:

a) 0,00015 atmosfery,
b) 0,0015 atmosfery,
c) 0,15 atmosfery,
d) 1,5 atmosfery,

13. Wyłazy powinny mieć wymiary w świetle otworu nie mniejsze niż:

a) 0,5 x 0,5 m,
b) 0,6 x 0,6 m,
c) 0,8 x 0,8 m,
d) 1 x 1 m,

14. Do chodzenia po dachach służą:

a) wywiewki
b) gąsiory,
c) świetliki,
d) ławy kominiarskie.

15. Na ławie pochyłej o długości 6m należy z wierzchu przybić listwy w ilości około:

a) 5,
b) 7,
c) 10,
d) 15.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

16. Na budynku z dachem jednopołaciowym o szerokości 5m i różnicy wysokości na

początku i końcu dachu 2m spadek wynosi:
a) 10%,
b) 20%,
c) 40%,
d) 50%.

17. W budynku 5 kondygnacyjnym o wysokości kondygnacji około 2,8m wysokość komina

wynosi około:
a) 10m,
b) 15m,
c) 20m,
d) 25m.

18. Wiedząc że jedna atmosfera ciśnienia to 760mmHg (milimetrów słupa rtęci) to 15mm

różnica wysokości wskazana na manowakumetrze oznacza ciśnienie w kanale
wentylacyjnym równe:
a) 20Pa,
b) 200Pa
c) 2000Pa
d) 20000Pa

19. Jeżeli temperatura powietrza zwiększa się to przy tej samej zawartości pary wodnej

wilgotność względna:
a) zwiększa się,
b) zmniejsza się,
c) nie zmienia się,
d) zależy od pory roku.

20. Przyjmując, że przyśpieszenie ziemskie to 10m/s

2,

,a różnica gęstości spalin i powietrza

na zewnątrz to 0,2kg/m

3

to ciąg w kominie o wysokości 6m wynosi około:

a) 0,12Pa,
b) 12Pa,
c) 1200Pa,
d) 60Pa.

21. Jeżeli anemometr kosztuje 1000zł i zwraca się po 500 pomiarach a praca kominiarza przy

jednym pomiarze to koszt 5zł, a to koszt całej usługi wynosi:
a) 5zł
b) 7zł,
c) 10zł,
d) 15zł.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ………………………………………………………..………………………..


Wykonywanie kominiarskich prac przygotowawczo zakończeniowych


Zakreśl poprawną odpowiedź .

Nr

zadania

Odpowiedź Punkty

1 a b c d

2 a b c d

3 a b c d

4 a b c d

5 a b c d

6 a b c d

7 a b c d

8 a b c d

9 a b c d

10 a b c d

11 a b c d

12 a b c d

13 a b c d

14 a b c d

15 a b c d

16 a b c d

17 a b c d

18 a b c d

19 a b c d

20 a b c d

21 a b c d

Razem:


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

TEST II

Test dwustopniowy do jednostki modułowej
,,Wykonywanie kominiarskich prac przygotowawczo zakończeniowych”


Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego,

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego

.


Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.
Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego,

Plan testu Klucz odpowiedzi

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedzi

1 Rozpoznawać elementy kompletu

linowego

B P

komplet

linowy

2 Określić długość liny w komplecie

linowym

A

P

b

3 Scharakteryzować zasady poruszania się

po dachu

B

P

a

4 Rozpoznać przepychacze kominiarskie

C

P

przepychaczy

5 Obliczyć wysokość komina

B

P

12 m

6 Rozpoznać przebijak sprężynowy C

P

c

7 Dobierać narzędzia zabierane na dach

B

P

b

8 Rozpoznawać bolce kominiarskie

B

P

bolec

9 Rozpoznawać klucze kominiarskie

C

P

klucze

kominiarskie

10 Określić dopuszczalne napięcie sprzętu

oświetleniowego

B

P

c

11 Rozpoznawać anemometr

B

P

d

12 Przeliczyć jednostki ciśnienia C

P

a

13 Dobierać narzędzia do czyszczenia

płomieniówek

C

P

przepychacze

14 Określić jak zależy ciąg kominowy od

temperatury na zewnątrz

C P

większy

15 Przeliczać jednostki temperatury

C

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

16 Obliczyć procentowe zmniejszenie

przekroju w przewodzie

D PP

75%

17

Rozpoznawać przebijak sprężynowy C PP

przebijak

sprężynowy

18 Określić jak zależy ciąg kominowy od

wysokości komina

D PP

większa

19 Obliczyć powierzchnie wewnętrzną

komina

D PP

7,2 m

2

20 Określić jak zmienia się wilgotność

względna od temperatury

C

PP

zwiększa się


Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie

niepowodzeń dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego
sprawdzianu.



Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania kominiarskich prac przygotowawczo

zakończeniowych.

5. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się pytania

wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa) oraz pytania z luką. Pytania
z luką wymagają wpisania krótkiej odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

9. Na rozwiązanie

testu

masz

45

min.


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Kula, gwiazda, łańcuszek zacisk to elementy………
2. Długości liny kominiarskiej wynosi najczęściej

:

a) od 2 do 10 m,
b) od 15 do 40 m,
c) od 40 do 100 m,
d) powyżej 100 m.

3. Idąc po dachu stawiamy się zawsze:

a) twarzą do miejsc niebezpiecznych,
b) tyłem do miejsc niebezpiecznych,
c) w kierunku północnym,
d) w kierunku wschodnim lub zachodnim.

4. Głowice ………są to szczotki różniące się wielkością i przekrojem.
5. Wysokość komina stalowego składającego się z 3 segmentów o długości 4m wynosi

………..m.

6. Na rysunku przedstawiony jest:

a) komplet linowy,
b) bolec,
c) przebijak sprężynowy,
d) przecinak.

7. Wchodząc na dach należy zabierać:

a) tylko potrzebne narzędzia, zaś pozostałe należy zostawić w przed budynkiem,
b) tylko potrzebne narzędzia, zaś pozostałe należy złożyć przy wejściu pod wyłazem

dachowym,

c) wszystkie narzędzi kominiarskie,
d) wszystkie narzędzia komin.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

8. …………służą do przebijania zatkanych przewodów kominowych, mają podstawę

stożkową lub płaską, mogą powodować uszkodzenia ścian wewnętrznych lub
zewnętrznych komina.

9. Do otwierania drzwiczek wycierowych zaopatrzonych w różne zamki wymagany jest

………………………

10. Napięcie sprzętu oświetleniowego wykorzystywanego w pracach kominiarskich nie

powinno przekraczać:
a) 6V,
b) 12V,
c) 24V,
d) 220V.

11. Urządzenie, w którym prędkość obracających się skrzydeł jest bezpośrednio przekładana

na prędkość przepływającego powietrza to:
a) termohigrometr,
b) pirometr,
c) indykator,
d) anemometr.

12. Ciśnienie 0,05atmosfery to około:

a) 0,05bar,
b) 0,5bar,
c) 5bar,
d) 50 bar.

13. Do czyszczenia płomieniówek wykorzystujemy ……………...
14. Przy niższej temperaturze na zewnątrz ciąg kominowy jest ……………….
15. 500

°C to:

a) 573K,
b) 500K,
c) 773K,
d) 273K.

16. Zmniejszenie przekroju w kanale dymowym o wymiarach 20x20cm na 10x10cm

oznacza zmniejszenie powierzchni o …..…%.

17. ……………………………..wykonany jest z pręta stalowego hartowanego, który jest

zakończony stalową głowicą o kształcie najczęściej stożkowym.

18. Ciąg kominowy jest większy gdy jest………………...wysokość komina.
19. Powierzchnia wewnętrzna komina o wysokości 8m i wymiarach 25x20cm

wynosi……..m

2

.

20. Jeżeli temperatura powietrza zmniejsza się to przy tej samej zawartości pary wodnej

wilgotność względna …………………

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Wykonywanie kominiarskich prac przygotowawczo zakończeniowych


Zakreśl poprawną odpowiedź, uzupełnij brakujące zdanie.


Nr

zadania

Odpowiedź Punkty

1

2 a

b

c

d

3 a

b

c

d

4

5

6 a

b

c

d

7 a

b

c

d

8

9

10 a

b

c

d

11 a

b

c

d

12 a

b

c

d

13

14

15 a

b

c

d

16

17

18

19

20

Razem


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

6. LITERATURA

1. Birszenk A.: Roboty zduńskie. Arkady, Warszawa 1973
2. Heryszek A.: Kominiarz i jego wiedza zawodowa. Wydawnictwo Spółdzielcze,

Warszawa 1985

3. Krygier K., Klinke T., Sewerynik J.: Ogrzewnictwo wentylacja klimatyzacja. WSiP,

Warszawa 1991

4. PN-89/B-10425 Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły.

Wymagania techniczne i badania przy odbiorze

5. PN-EN 1443 Kominy – wymagania ogólne
6. Czasopismo: „Kominiarz Polski”
7. Katalogi producentów.


