lakiernik 714[03] z1 05 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

,



MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ




Zbigniew Neumann


Znakowanie pokryć lakierniczych 714[03].Z1.05




Poradnik dla nauczyciela





















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Krzysztof Garczyński
mgr inż. Andrzej Sadowski



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Zbigniew Neuman



Konsultacja:
mgr inż. Zenon Pietkiewicz



Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[03].Z1.05

Znakowanie pokryć lakierniczych zawartych w modułowym programie nauczania dla zawodu
„lakiernik”.


























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze

7

5. Ćwiczenia

12

5.1 Technika nanoszenia napisów – przy użyciu szablonów, druku sitowego,

światłodruku, nakładania kalkomanii

12

5.1.1. Ćwiczenia

12

5.2 Projektowanie i wycinanie szablonów

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3 Nanoszenie napisów za pomocą pędzla

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

5.4 Nanoszenie natryskowe napisów i oznaczeń przy użyciu szablonu

18

5.4.1. Ćwiczenia

18

5.5 Nakładanie napisów i wzorów metodą kalkomanii

20

5.5.1. Ćwiczenia

20

5.6 Stosowanie środków konserwujących pokrycia lakiernicze oraz nadające im

estetyczny wygląd

22

5.6.1. Ćwiczenia

22

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

24

7. Literatura

38

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu poradnik dla nauczyciela „Znakowanie pokryć lakierniczych”, który

będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie:
lakiernik 714[03].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami

ze szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

tekstu przewodniego,

ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może

posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 zestawami zadań testowych, zawierającymi zadania
różnego rodzaju.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4















































Schemat układu jednostek modułowych




714[03].Z1.04

Wytwarzanie powłok

malarsko – lakierniczych

na wyrobach

powszechnego użytku

714[03].Z1

Podstawowe technologie

lakiernicze

714[03].Z1.01

Stosowanie przepisów bhp

ochrony ppoż. i ochrony

środowiska przy

wykonywaniu prac

lakierniczych

714[03].Z1.02

Przygotowanie powierzchni

wyrobów do lakierowania

714[03].Z1.03

Nakładanie powłok

lakierniczych

714[03].Z1.06

Wykonywanie napraw

i renowacji pokryć

lakierniczych

714[03].Z1.07

Nanoszenie pokryć

ochronnych i ochronno

-dekoracyjnych

714[03].Z1.09

Organizowanie

i wyposażenie lakierni

714[03].Z1.08

Ocenianie jakości pokryć

lakierniczych

714[03].Z1.05

Znakowanie pokryć

lakierniczych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii,

dobierać przybory i materiały do wykonania rysunku,

przygotować powierzchnię do lakierowania,

dobrać narzędzia pracy do powłok lakierowych,

rozpoznawać technologie nakładania powłok lakierowych, dobrać sposób nałożenia
powłoki na dane podłoże, scharakteryzować przyczyny powstawania wad na klasycznych
pokryciach lakierowych,

korzystać z różnych źródeł informacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA


W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:

wykonać znakowanie pokryć lakierniczych zgodnie z przepisami bhp. ochrony ppoż.
i ochrony środowiska,

wykonać szablony do nanoszenia napisów i oznaczeń na pokryciach lakierniczych,

zaprojektować szablon metodami tradycyjnymi i z wykorzystaniem techniki
komputerowej,

wykonać napisy na pokryciach lakierniczych przy użyciu szablonów,

wykonać napisy z wykorzystaniem kalkomanii,

ocenić jakość i estetykę napisów na pokryciach lakierniczych,

skorzystać z literatury technicznej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca: ……………………………………………………………...
Modułowy program nauczania: Lakiernik 714[03]
Moduł: Podstawowe technologie lakiernicze 714[03].Z1
Jednostka modułowa:

Znakowanie powłok lakierniczych 714[03].Z1.05

Temat: Dobrać materiał szablonu oraz liternictwo i znaki graficzne, mającego

zastosowanie do znakowania opakowań wysyłkowych, lakierowanych skrzyń
metalowych.


Cel ogólny:
kształtowanie umiejętności wykonywania szablonów.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

wykonać szablon zachowując zasady liternictwa,

zorganizować stanowisko pracy,

korzystać z literatury technicznej,

rozwiązywać problemy.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Czas:
120 min.

Środki dydaktyczne:

zeszyt do notatek z ćwiczeń i długopis,

przybory kreślarskie,

tekst napisu „UWAGA”, (inne znaki graficzne podane przez nauczyciela),

literatura techniczna,

teksty i pytania przewodnie,

formalne dotyczące potrzebnych środków,

tabele prowadzące.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Omówienie zalet metody przewodniego tekstu.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5. Realizacja tematu – uczeń powinien:

zapoznać się z treścią zadania,

zapoznać się z rysunkiem otrzymanego znaku / słowa,

zapoznać się z wymogami bhp,

wyszukać informację,

odpowiedzieć na pytania prowadzące,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

wypełnić tabele i odpowiedzieć na pytania,

ustalić z nauczycielem plan działania,

wykonać proces technologiczny i wykonać wg niego szablon,

sprawdzić wykonanie swojego zadania; zamienić się z kolegą i sprawdzić jego pracę,

zaprezentować efekty swojej pracy,

podać wnioski dotyczące usprawnień przyjętej technologii.


Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze lub rozejrzyj się wokół siebie i zapisz wiadomości na temat

nowych technologii znakowania samochodów. Na podstawie zebranych informacji napisz
czynności przy wykonywaniu napisów i „obrazów” na nadwoziach samochodów.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.


Pytania prowadzące:
1) Jakie znasz materiały do wykonywania szablonów?
2) Jakie znasz narzędzia do wykonywania szablonów?
3) Jakie materiały nadają się na elastyczne szablony?
4) Jak zapobiegamy ściekaniu farby pod szablon podczas malowania?
5) Skąd uzyskasz urzędowy krój znaków graficznych ostrzegawczych i innych?
6) W jaki sposób dobierzesz krój liter do szablonu?
7) Jakie znaki graficzne i litery wymagają stosowania mostków w szablonie?
8) Jaką ilość razy można użyć szablon z folii?
9) Jakie inne zastosowania mają obecnie szablony?

Formularz
Wypisz podstawowe materiały i narzędzia do wykonania zadania.

Wypełnij tabelę podstawowych czynności przygotowawczych do wykonania szablonu:

Nr

Czynność

Narzędzia

Uwagi

1

2

3






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Wypełnij tabelę podstawowych czynności podczas wykonywania szablonu:

Nr

Czynność

Narzędzia

Uwagi

1

2

3


Odpowiedz na pytania:
1) Jak kształt podłoża do znakowania wpływa na dobór materiału szablonu?
2) Jakie elementy konstrukcyjne skrzyni należy uwzględnić projektując szablon?
3) Czy można wykonać więcej szablonów jak jeden, i za ich pomocą wykonać kompletne

znakowanie skrzyni?

4) Czy należy specjalnie przygotować powierzchnię skrzyni do znakowania?
5) W jaki sposób mocujemy szablon na znakowanym podłożu?
6) Jakie farby / lakiery stosujemy do znakowania powierzchni?
7) Jakimi metodami nakładamy powłoki lakiernicze poprzez szablon?
8) Od jakich czynników zależy przyjęcie metody nakładania farby / lakieru?

Dobierz materiał szablonu i rodzaj liternictwa oraz znaki graficzne:

Nr

Materiał szablonu

Liternictwo

Znaki graficzne

Uwagi

1



















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca: …………………………………………………………
Modułowy program nauczania: Lakiernik 714[03]
Moduł: Podstawowe technologie lakiernicze 714[03].Z1
Jednostka modułowa:

Znakowanie powłok lakierniczych 714[03].Z1.05

Temat: Wykonać konserwację – polerowanie powłoki lakierniczej.


Cel ogólny:
kształtowanie umiejętności konserwacji powłoki lakierniczej.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

dobrać technologię konserwacji powłoki lakierniczej - polerowania,

zorganizować stanowisko pracy,

wykonać konserwacje – polerowanie powłoki lakierniczej,

ocenić jakość wykonanej pracy.


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna / zespołowa /.


Czas:
135 min.

Środki dydaktyczne:

element nadwozia samochodowego, (np. pokrywa komory silnikowej),

papier ścierny P2000,

ścierka do odkurzania (antystatyczna),

pasta polerska,

tkanina do nanoszenia pasty na konserwowany element,

szlifierka kątowa (elektronarzędzie) z tarczą polerską,

gąbka,

woda do mycia,

zeszyt i długopis,

literatura techniczna.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne, omówienie celów lekcji,
2. Zorganizowanie stanowiska pracy,
3. Ocena stanu elementu pojazdu do konserwacji,
4. Dobranie technologii polerowania,
5. Ręczne szlifowanie powierzchni lakierniczej elementu pojazdu,
6. Oczyszczenie i odtłuszczenie elementu pojazdu,
7. Naniesienie pasty polerskiej i jej rozprowadzenie po powierzchni,
8. Polerowanie szlifierką kątową,
9. Oczyszczenie – umycie polerowanego elementu nadwozia,
10. Prezentacja efektów swojej pracy i zaproponowanie usprawnień w pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Zakończenie zajęć

Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości o zabezpieczaniu antykorozyjnym profili zamkniętych. Na
podstawie literatury napisz procesy technologiczne zabezpieczenia drzwi i progu samochodu.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. ĆWICZENIA

5.1. Technika nanoszenia napisów – przy użyciu szablonów,

druku sitowego, światłodruku, nakładania kalkomanii

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wyszukaj w Internecie (lub innych źródłach) i zestaw w tabelach firmy produkujące lub

sprzedające następujące materiały:

tekturę i noże tapicerskie, (np. 3 firmy),

farby i narzędzia do sitodruku, (np. 5 firm),

kalkomanię i narzędzia do jej stosowania, (np. 5 firm),

kalkomanię niskotemperaturową, (np. 5 firm).
(Liczbę firm określi nauczyciel).

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia. Wskazana jest wizyta w drukarni sitodruku.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko komputerowe,
2) uruchomić komputer i skorzystać z wyszukiwarek internetowych, np. Google, Yahoo,
3) wpisać odpowiednie hasło do poszukiwanego tematu,
4) znaleźć odpowiednie do tematu firmy producentów lub sprzedawców,
5) wydrukować poszczególne dane lub wpisać do zeszytu,
6) wykonać tabelki z żądanymi danymi,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniami, metodą projektów.


Środki dydaktyczne:

literatura,

komputer (z drukarką) z dostępem do Internetu.


Ćwiczenie 2

Wyszukaj w Internecie, literaturze branżowej, ogłoszeniach miejscowych, (lub odwiedź

osobiście), sprzedawców farb do sitodruku i kalkomanii w najbliższej okolicy szkoły i miejsca
zamieszkania, zapoznaj się i zestaw w tabelach nazwy firm których te materiały sprzedają:

farby i narzędzia do sitodruku,

kalkomanię i narzędzia do jej stosowania,

(Liczbę firm do wyszukania określi nauczyciel).



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko komputerowe,
2) uruchomić komputer i skorzystać z wyszukiwarek internetowych, np. Google, Yahoo,
3) wpisać odpowiednie hasło do poszukiwanego tematu,
4) znaleźć odpowiednie do tematu firmy sprzedawców,
5) wydrukować poszczególne dane lub wpisać do zeszytu,
6) wykonać tabelki z żądanymi danymi,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniami, metodą projektów.


Środki dydaktyczne:

literatura,

komputer (z drukarką) z dostępem do Internetu,

katalogi i prospekty producentów farb i narzędzi do sitodruku,

katalogi i prospekty producentów kalkomanii.

Ćwiczenie 3

Na podstawie danych zebranych w ćwiczeniach 1 i 2 zestaw w tabelach:

nazwy handlowe i podstawową charakterystykę farb do sitodruku,

nazwy handlowe kalkomanii, ich zastosowanie i podstawową charakterystykę.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować dane zapisane podczas wykonywania ćwiczeń 1 i 2,
2) zestawić potrzebne dane w tabeli,
3) jeśli ograniczyłeś się tylko do firm, a nie zainteresował cię produkt, to należy powtórnie:
4) zorganizować stanowisko komputerowe do wykonania ćwiczenia,
5) uruchomić komputer i wejść do przeglądarek, np. Google / pójść do czytelni,
6) wpisać odpowiednie hasło do poszukiwanego tematu, i znaleźć odpowiednie do tematu

produkty poprzednio ustalonych firm sprzedawców / znaleźć dane w periodykach,

7) wydrukować poszczególne dane lub wpisać do zeszytu / wpisać do zeszytu,
8) wykonać tabelki z żądanymi danymi,
9) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniami, metodą projektów.


Środki dydaktyczne:

literatura,

komputer (z drukarką) z dostępem do Internetu,

katalogi i prospekty farb i narzędzi do sitodruku,

katalogi i prospekty kalkomanii.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Projektowanie i wycinanie szablonów

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Zaprojektuj liternictwo i wykonaj szablon ręcznie.

Wersja „A”, wykonaj ręcznie szablon z napisem „UWAGA” (Słowo tu umowne, hasło lub
znak do ćwiczenia otrzymasz od nauczyciela).
Wersja „B”, wykonaj ręcznie szablon ze znakami graficznymi – zobacz rys. 1, w poradniku dla
ucznia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) przyjąć wielkość i materiał szablonu, (otrzymasz dane od nauczyciela),
3) przyjąć liternictwo napisu lub przyjąć dwa / trzy znaki graficzne, (otrzymasz dane od

nauczyciela), narysować litery lub znaki graficzne na materiale szablonu,

4) wyciąć w szablonie otwory o kształcie liter lub znaków graficznych,
5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniami, metodą projektów.


Środki dydaktyczne:

literatura,

przybory kreślarskie,

przykłady (norma) liternictwa technicznego i blokowego, PN – EN ISO 3098:2002,

narzędzia do ręcznego wycięcia otworów w szablonie.

Ćwiczenie 2

Sporządź liternictwo szablonu za pomocą komputera PC.

Poniższe ćwiczenie jest możliwe do wykonania na każdym komputerze klasy PC

wyposażanym w system Windows 95/98/XP. Ćwiczenie przedstawiono na przykładzie
programu WordPad, który jest standardowym wyposażeniem systemu Windows. Podobne,
praktycznie identyczne działania trzeba podjąć w edytorze tekst MS Word i innych
współczesnych edytorach tekstu.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem dotyczącym zastosowania szablonów,
2) znać podstawy obsługi komputera i drukarki,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) przyjąć wielkość i materiał szablonu, (otrzymasz dane od nauczyciela),
5) przyjąć rodzaj liter i ich wielkość lub przyjąć dwa / trzy znaki graficzne, (otrzymasz dane

od nauczyciela).

6) wydrukować napis (lub znaki graficzne) na materiale szablonu, (lub pośrednio na

papierze),

7) wyciąć ręcznie w szablonie otwory o kształcie liter lub znaków graficznych,
8) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniami, metodą projektów.


Środki dydaktyczne:

literatura,

komputer PC z drukarką (atramentową lub laserową),

narzędzia do ręcznego wycięcia otworów w szablonie, (jak w ćwiczeniu 1).























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Nanoszenie napisów za pomocą pędzla

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj napis / znaki graficzne za pomocą szablonu na płaskim podłożu

z lakierowanego tworzywa sztucznego, z możliwością jego ustawienia poziomego
i pionowego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) przygotować podłoże (przedmiot) do znakowania,
3) umieścić szablon tak aby napis / znaki powstały we wskazanym przez dokumentację

(nauczyciela) miejscu na podłożu metalowym lakierowanym,

4) przygotować pędzel i farbę do użycia,
5) poprzez szablon nanieść pędzlem farbę na podłoże,
6) usunąć szablon,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia,
9) zakonserwować pędzel i szablon.

Środki dydaktyczne:

podłoże z lakierowanego tworzywa sztucznego, (np. „zderzak” samochodu),

pędzel,

pojemnik z farbą / lakierem,

taśma samoprzylepna, (malarska, inna),

środki ekologiczne do umycia i zakonserwowania pędzla,

literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia.


Ćwiczenie 2

Wykonaj napis / znaki graficzne za pomocą szablonu na płaskim lakierowanym podłożu

metalowym z możliwością jego ustawienia poziomego i pionowego.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) przygotować podłoże (przedmiot) do oznakowania,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

3) umieścić szablon tak aby napis / znaki powstały we wskazanym przez dokumentację

(nauczyciela) miejscu na podłożu metalowym,

4) przygotować pędzel i farbę do użycia,
5) poprzez szablon nanieść pędzlem farbę / lakier na podłoże,
6) usunąć szablon,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia,
9) zakonserwować pędzel i szablon.

Środki dydaktyczne:

podłoże metalowe, (blacha polakierowana, np. drzwi samochodu),

pędzel,

pojemnik z farbą / lakierem,

taśma samoprzylepna, (malarska, inna),

środki ekologiczne do umycia i zakonserwowania pędzla,

literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia.


Ćwiczenie 3

Wykonaj napis / znaki graficzne za pomocą szablonu na walcowym (stożkowym) podłożu

metalowym polakierowanym lub emaliowanym z możliwością jego ustawienia poziomego
i pionowego, po stronie zewnętrznej i wewnętrznej (z zastosowaniem pędzla kątowego).


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) przygotować podłoże (przedmiot) do oznakowania,
3) umieścić szablon tak aby napis / znaki powstały we wskazanym przez dokumentację

(nauczyciela) miejscu na walcowym (stożkowym) podłożu metalowym,

4) przygotować pędzel i farbę do użycia,
5) poprzez szablon nanieść pędzlem farbę / lakier na podłoże,
6) usunąć szablon,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia,
9) zakonserwować pędzel i szablon.

Środki dydaktyczne:

podłoże metalowe lakierowane / emaliowane, (np. rura, wiadro),

pędzel, pędzel kątowy,

pojemnik z farbą / lakierem,

taśma samoprzylepna, (malarska, inna),

środki ekologiczne do umycia i zakonserwowania pędzla,

literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.4. Nanoszenie natryskowe napisów i oznaczeń przy użyciu

szablonu

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj za pomocą pistoletu lakierniczego napis / znaki graficzne z zastosowaniem

szablonu na płaskim podłożu polakierowanego tworzywa sztucznego z możliwością jego
ustawienia poziomego i pionowego.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) przygotować podłoże (przedmiot) do znakowania,
3) umieścić szablon tak aby napis / znaki powstały we wskazanym przez dokumentację

(nauczyciela) miejscu na podłożu drewnianym,

4) przygotować farbę do użycia w pistolecie,
5) poprzez szablon nanieść pistoletem lakierniczym farbę / lakier na podłoże,
6) usunąć szablon z powierzchni lakierowanej (na której nanoszony był napis),
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny poprawności (wady) i estetyki wykonanego ćwiczenia,
9) zakonserwować pistolet lakierniczy i szablon.

Środki dydaktyczne:

podłoże z polakierowanego tworzywa sztucznego, (np. „zderzak” samochodu),

szablon,

pistolet lakierniczy,

pojemnik z farbą / lakierem,

miarka, filtr,

taśma samoprzylepna, (malarska, inna),

środki ekologiczne do umycia i zakonserwowania pistoletu,

literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia.

Ćwiczenie 2

Wykonaj za pomocą pistoletu lakierniczego napis / znaki graficzne za pomocą szablonu na

polakierowanym płaskim podłożu metalowym z możliwością jego ustawienia poziomego
i pionowego.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) przygotować podłoże (przedmiot) do oznakowania,
3) umieścić szablon tak aby napis / znaki powstały we wskazanym przez dokumentację

(nauczyciela) miejscu na podłożu metalowym,

4) przygotować pistolet lakierniczy i farbę do użycia,
5) poprzez szablon nanieść pistoletem lakierniczym farbę / lakier na podłoże,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

6) usunąć szablon,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny poprawności (wady) i estetyki wykonanego ćwiczenia,
9) zakonserwować pistolet i szablon.

Środki dydaktyczne:

podłoże metalowe, (blacha polakierowana, np. drzwi samochodu),

szablon,

pistolet lakierniczy,

miarka, filtr,

pojemnik z farbą / lakierem,

taśma samoprzylepna, (malarska, inna),

środki ekologiczne do umycia i zakonserwowania pistoletu lakierniczego,

literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia.


Ćwiczenie 3

Wykonaj za pomocą pistoletu lakierniczego napis / znaki graficzne za pomocą szablonu na

emaliowanym walcowym (stożkowym) podłożu metalowym z możliwością jego ustawienia
poziomego i pionowego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) przygotować podłoże (przedmiot) do oznakowania,
3) umieścić szablon tak aby napis / znaki powstały we wskazanym przez dokumentację

(nauczyciela) miejscu na walcowym (stożkowym) podłożu metalowym,

4) przygotować pistolet lakierniczy i farbę do użycia,
5) poprzez szablon nanieść pistoletem farbę / lakier na podłoże,
6) usunąć szablon,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny poprawności (wady) i estetyki wykonanego ćwiczenia,
9) zakonserwować pistolet i szablon.

Środki dydaktyczne:

podłoże metalowe, (np. rura, wiadro),

szablon,

pistolet lakierniczy,

pojemnik z farbą / lakierem,

miarka, filtr,

taśma samoprzylepna, (malarska, inna),

możliwość ekologicznego umycia i zakonserwowania pistoletu po wykonaniu ćwiczenia,

literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.5. Nakładanie napisów i wzorów metodą kalkomanii

5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj kalkomanię niskotemperaturową na sucho na podłożu ceramicznym.

(W miarę możliwości szkolnych).

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z wiadomościami dotyczącymi wykonywania podstawowych czynności,
3) sprawdzić urządzenia do wykonania ćwiczenia,
4) sprawdzić stan zakupionego kubka o odpowiednio przygotowanej powierzchni pod

kalkomanię, usunąć drobinki kurzu,

5) przygotować w komputerze tekst /obraz do naniesienia na kubek,
6) wydrukować przygotowany tekst / obraz,
7) przygotować kalkomanię-papier, (przyciąć na odpowiedni wymiar),
8) zamocować kalkomanię na kubku za pomocą taśmy samoprzylepnej,
9) docisnąć kalkomanię do kubka specjalną obejmą,
10) wstawić kubek / kubki do urządzenia wytwarzającego odpowiednią temperaturę,
11) nastawić temperaturę i czas pracy urządzenia,
12) wyjąć kubek / kubki z urządzenia,
13) usunąć zbędny już papier,
14) zaprezentować efekty swojej pracy – wskazać i określić wady,
15) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniami, metodą projektów.


Środki dydaktyczne:

literatura,

komputer z drukarką z odpowiednimi pojemnikami ze specjalnymi do tej metody farbami
/ lub gotowa kalkomania - papier,

kubek o przygotowanej powierzchni do kalkomanii niskotemperaturowej na sucho,

urządzenie do nanoszenia kalkomanii ciepłym powietrzem (zastępcze typu prodiż,
piekarnik z termoobiegiem powietrza, do temp. 220

0

C) / lub piec ceramiczny,

obejmy profesjonalne do zamocowania kalkomanii na kubku, (lub inny sposób mocowania
wymyślony i przygotowany przez wszystkich uczniów,

taśma samoprzylepna do mocowania kalkomanii,

nożyczki.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Ćwiczenie 2

Wykonaj kalkomanię nisko / wysoko temperaturową na podłożu ceramicznym / szklanym.

(W miarę możliwości szkolnych).

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z wiadomościami dotyczącymi wykonywania podstawowych czynności,
3) sprawdzić stan urządzenia do wykonania ćwiczenia – wypalenia kalkomanii,
4) sprawdzić stan zakupionego np. kubka, usunąć drobinki kurzu,
5) sprawdzić stan otrzymanej (zakupionej) kalkomanii,
6) zwilżyć i przenieść nadruk kalkomanii z papieru na podłoże,
7) umieścić tak przygotowany przedmiot w piecu do wypału,
8) nastawić parametry pracy pieca (temp. i czas) i uruchomić go,
9) wyjąć z pieca „nasz” przedmiot,
10) zaprezentować efekty swojej pracy – wskazać i określić wady,
11) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniami, metodą projektów.


Środki dydaktyczne:

literatura,

urządzenie (piec) do „wypalania” kalkomanii ciepłym powietrzem,

gotowa kalkomania - papier,

kubek / talerz / szklankę do naniesienia kalkomanii,

pojemnik z wodą do zwilżenia kalkomanii (kilkanaście sekund zwilżania).












background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.6. Stosowanie środków konserwujących pokrycia lakierowe

oraz nadających im estetyczny wygląd

5.6.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj prawidłowe mycie samochodu osobowego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać się w zespół 3-4 osobowy,
3) przygotować narzędzia do mycia,
4) sprawdzić temp. wody do mycia oraz temp. nadwozia,
5) umyć nadwozie ręcznie i za pomocą urządzenia wysokociśnieniowego,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniami, metodą projektów.


Środki dydaktyczne:

literatura,

stanowisko do mycia samodzielnego w myjni ogólnodostępnej, lub w szkole,

samochód szkolny, lub innego właściciela za jego pozwoleniem,

szampon do pojazdów,

szczotka z miękkim włosiem,

ścierka (ircha) do wytarcia pozostałych kropel wody po myciu.


Ćwiczenie 2

Wykonaj nabłyszczanie / woskowanie nadwozia samochodu osobowego, po jego umyciu.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) ustawić na tym stanowisku samochód po uprzednim umyciu,
3) dobrać się w zespół 3-4 osobowy,
4) nabłyszczyć / nawoskować ręcznie nadwozie,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniami, metodą projektów.


Środki dydaktyczne:

literatura,

preparat do nabłyszczania / woskowania nadwozia,

ścierki specjalistyczne, ścierka (ircha) do wytarcia pozostałych kropel wody po myciu,

gąbka, woda.


Ćwiczenie 3

Wykonaj polerowanie zniszczonej powierzchni lakierowej auta osobowego / jego części.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) ustawić na tym stanowisku samochód, (pokrywę silnika, drzwi itp.),
3) wyznaczyć zakres naprawy powierzchni,
4) szlifierką za pomocą papieru ściernego P2000 zmatowić tą powierzchnię, nie zapominając

o usuwaniu pyłu poszlifierskiego,

5) nanieść pastę polerską z tuby,
6) rozprowadzić pastę za pomocą ścierki,
7) polerować za pomocą elektronarzędzia – szlifierki kątowej z tarczą polerską, małe obroty,
8) zwilżać powierzchnię, zwiększać obroty, polerować, powtarzając czynności aż do

uzyskania „lustrzanej” powierzchni,

9) umyć powierzchnię, (i samochód, nie dopuścić do zaschnięcia i przywarcia pasty do

powierzchni lakierowej),

10) zaprezentować efekty swojej pracy, dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego

ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniami, metodą projektów.


Środki dydaktyczne:

literatura,

stanowisko do umycia elementu karoserii,

papier ścierny o gradacji ziarna P2000,

ścierki do odkurzania pyłów poszlifierskich, (odkurzacz przemysłowy),

pasta polerska,

ścierki (specjalistyczne) do rozprowadzenia pasty,

szlifierka kątowa ręczna z tarczą polerską, (z napędem elektrycznym lub pneumatycznym),

gąbka,

woda, (stanowisko do umycia elementu karoserii),

ścierka (ircha) do wytarcia pozostałych kropel wody po myciu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Znakowanie powłok
lakierniczych”

Test składa się z 22 zadań, z których:

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego,

zadania 15-22 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Określaćrodzaje druku
kalkomanii

A

P

b

2.

Opisać technologię sitodruku

B

P

d

3.

Scharakteryzować zakres
temperatur różnych rodzajów
kalkomanii

A

P

c

4.

Dobierać rodzaj kalkomanii
do podłoża

B

P

a

5.

Rozróżniać urządzenia do
mech. drukowania i wycinania

A

P

a

6.

Stosować zasady liternictwa

C

P

c

7.

Stosować zasady mycia
pojazdów

C

P

b

8.

Dobierać papier ścierny

C

P

d

9.

Dobierać parametry pistoletu

C

P

d

10.

Dobierać pędzel do procesu

C

P

a

11.

Przygotować farbę do użycia

B

P

b

12.

Dobierać rodzaj pistoletu

C

P

a

13.

Konstruować proces
nakładania kalkomanii

C

P

.... druk ...

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

nakładania kalkomanii

...wyrzucamy.

14.

Konstruować proces
technologiczny nakładania
szablonów

C

P

… elastyczny …
… ściśle przylegał ....

15.

Zastosować posiadaną wiedzę
w praktycznym
rozwiązywaniu problemów

D

PP

wykonać napis, napisać
które odległości między
literami będą różne

16.

Rozumieć zasadę
wykonywania szablonów
ręcznie i mechanicznie

C

PP

wymienić co najmniej 5
czynności wyk. ręcznie

17.

Zastosować posiadaną wiedzę
w praktycznym
rozwiązywaniu problemów

C

PP

wymienić co najmniej 5
rodzajów i 3 składniki

18.

Zastosować wiedzę do
rozwiązywania problemów
technologicznych

D

PP

każdy strumień w zależności

od wielkości szablonu

19.

Konstruować proces
technologiczny nanoszenia
kalkomanii

C

PP

wymienić co najmniej 5
czynności

20.

Zastosować wiedzę do
rozwiązywania problemów
technologicznych

D

PP

wymienić co najmniej 5
czynności, użycie ręczne,
delikatny docisk.

21.

Określić wady występujące
podczas źle prowadzonego
procesu technologicznego
polerowania nadwozia

C

PP

b

22.

Określić wady wypału
kalkomanii na ceramice

C

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie

będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Klika minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania,

które sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
4. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

Materiały dla ucznia

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Do wykonania papieru - kalkomanii stosuje się druk:

a) światłodruk,
b) sitodruk,
c) druk typograficzny,
d) druk fotograficzny.

2. W wykonywaniu sitodruku rakla służy do:

a) rozgarniana farby,
b) zamocowania sita w maszynie,
c) podawania papieru,
d) przenoszenia farby przez sito.

3. Kalkomania niskotemperaturowa określona jest zakresem temperatur:

a) -5 do 0

0

C,

b) 520 – 830

0

C,

c) 180 – 220

0

C,

d) 900 – 1250

0

C.

4. W temperaturze 520 – 580

0

C wypalamy kalkomanię na:

a) szkle gospodarczym,
b) drewnie,
c) tkaninie,
d) ceramice.

5. Ploter służy do:
a) mechanicznego rysowania i wycinania rysunków,
b) szycia,
c) nanoszenia kalkomanii,
d) komputerowego dobierania lakieru.

6. Mostki przy wycinaniu szablonu stosujemy w literach:
a) C, F, H,
b) K, J, L,
c) A, B, O,
d) T, M, W.

7. Powierzchnie lakierowe samochodu myjemy:
a) po długiej podróży,
b) gdy temperatura powierzchni lakierowej zbliżona jest do temp. wody do mycia,
c) bezpośrednio po nałożeniu powłoki lakierowej,
d) gdy samochód długo stał „na słońcu”.

8. Do zmatowienia lakieru (nadwozia samochodowego) używamy papieru ściernego

o oznaczeniu:

a) P 80,
b) P 120,
c) P 1500,
d) P 2000.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

9. W jakiej odległości należy prowadzić pistolet lakierniczy (dyszę) od podłoża:
a) około 1 m,
b) 25 do 50 cm,
c) 10 do 15 cm,
d) 15 do 25 cm.

10. Pędzel rogowy / kątowy użyjesz do malowania:
a) naroży,
b) ścian pionowych,
c) dna statku rzecznego,
d) dna zbiornika.

11. Jaki składnik zostaje na dnie puszki z farbą gdy jej nie wymieszamy przed użyciem:
a) rozpuszczalnik,
b) pigment,
c) rozcieńczalnik,
d) woda.

12. Jakiego pistoletu lakierniczego nie użyjesz do szablonu papierowego:
a) niskociśnieniowego,
b) wysokociśnieniowego,
c) pojemnika z aerozolem,
d) aerografu.

13. Uzupełnij tekst: Kalkomanię – papier nakłada się na podłożę tą stroną, na której

naniesiony jest ..............................., pozostały papier po zużyciu ............................


14. Uzupełnij tekst: Na szablon do używania na powierzchni walcowej stosujemy

................................. materiał, i mocujemy tak, aby ....................................... do podłoża.


15. Zadanie rysunkowe:

Napisz drukowanymi literami zbliżonymi do pisma technicznego słowo INOWROCŁAW
o wysokości liter około 1,5 cm, i podaj które odległości miedzy sąsiednimi literami będą
różne, a które jednakowe, i dlaczego?

............................................................................................................................................

............................................................................................................................................

............................................................................................................................................

16. Wymień kolejność czynności przy ręcznym wykonywaniu szablonu, i podaj, które nie

występują przy posługiwaniu się ploterem tnącym:


........................................ -- ........................................................

........................................ -- ........................................................

........................................ -- .........................................................



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

17. Wymień 5 rodzajów pędzli i podaj 3 podstawowe części pędzla:

1 ....................................... 2................................... 3............................................

4 ....................................... 5 ....................................

– 1............................................2.....................................3.................................


18. Dobierz i uzasadnij rodzaj strumienia farby natryskiwanej poprzez szablon pistoletem

lakierniczym na ścianę pionową uwzględniając wielkość szablonu:

pionowy, poziomy, okrągły, inny. (Właściwą odpowiedź podkreśl.)

– uzasadnienie: .........................................................................................................

.................................................................................................................................


19. Wymień kolejność czynności w procesie kalkomanii niskotemperaturowej na sucho:

Zakładasz, że projekt „obrazka” posiadasz, a wyrobem będzie kubek ceramiczny

.................................................................................................................................

.................................................................................................................................

.................................................................................................................................


20. Wymień kolejność czynności w procesie polerowaniu nadwozia samochodowego, podaj

przyczynę i sposób użycia papieru ściernego:

................................................................................................................................

................................................................................................................................

................................................................................................................................


21. Co spowoduje pozostawienie zaschniętej pasty polerskiej na nadwoziu:
a) zniszczenie tarczy polerskiej,
b) zaschnięte grudki porysują nawierzchnię podczas polerowania,
c) utratę koloru lakieru,
d) lepsze nabłyszczenie powierzchni lakierniczej.

22. Czy błędem wypału kalkomanii na ceramice są:
a) różnice w odcieniach,
b) brak przyczepność,
c) utrata koloru lakieru,
d) struktura pękającej siatki.







background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko..........................................................................................

Znakowanie pokryć lakierniczych


Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.


14.


15.


16.


17.


18.


19.


20.


21.

a

b

c

d

22.

a

b

c

d

Razem:






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Znakowanie powłok
lakierniczych”

Test składa się z 22 zadań, z których:

zadania 1-14 i 22 są z poziomu podstawowego,

zadania 15-22 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Stosować szablony

A

P

a

2.

Dobierać materiały do
sitodruku

B

P

b

3.

Określać zakresy temperatur
różnych rodzajów kalkomanii

B

P

c

4.

Scharakteryzować procesy
technologiczne kalkomanii

A

P

b

5.

Rozróżnić urządzenia do
mechanicznego drukowania

A

P

b

6.

Stosować zasady liternictwa

B

P

d

7.

Posługiwać się pojemnikiem
aerozolowym

C

P

b

8.

Dobierać pistolet lakierniczy

A

P

c

9.

Dobierać materiał na szablon

B

P

d

10.

Posługiwać się pędzlem

C

P

d

11.

Zastosować wiedzę do
rozwiązywania problemów
technologicznych

A

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

12.

Zastosować wiedzę w
praktycznym rozwiązywaniu
problemów

C

P

c

13.

Opisać technologię
przygotowania sita w
sitodruku

C

P

.. szablonu...,

...umyć..., ...nanieść nowy
wzór druku.

14.

Konstruować procesy
technologiczne wykonania
różnych szablonów

C

P

- nieprzepuszczalność
lakieru, brak odkształceń
geometrycznych, dobre
przyleganie do podłoża.

15.

Rozwiązać problem
konstrukcyjny, zastosować
posiadaną wiedzę

D

PP

definicja pojęcia,
przykład pola między 3
literami

16.

Scharakteryzować budowę
kalkomanii oraz technologię
nakładania

D

PP

budowa kalkomanii
- niskotemp. / na sucho,
- na mokro

17.

Określić wady technologiczne
powstające w procesie
wypalania kalkomanii

D

PP

wymienić co najmniej 4
wady

18.

Zastosować wiedzę
do rozwiązywania problemów
technologicznych

D

PP

farba tego samego rodzaju.

Np. czarna, błyszcząca.

19.

Zastosować posiadaną wiedzę
w praktycznym
rozwiązywaniu problemów

C

PP

wymienić co najmniej 5
czynności i rodzaj pędzla,
- wstrząsnąć puszką.

20.

Rozumieć zasadę mycia
pojazdów

B

PP

mikropęknięcia lakieru,
- korozja blachy
- niszczenie lakieru

21.

Określić wady występujące
podczas źle prowadzonego
procesu technologicznego
polerowania nadwozia

C

PP

b

22.

Określić zalety i wady
sposobu mycia karoserii
samochodu osobowego i
maszyn

B

P

c


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie

będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Klika minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi raz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania,

które sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
4. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

Materiały dla ucznia

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 2


1. Szablon wykonuje się w celu:

a) uzyskania powtarzalności nakładanego wzoru,
b) spełnienia Polskich Norm,
c) dokładnego doboru koloru farby,
d) szybszego wysychania napisu.

2. Do procesu sitodruku możemy użyć:

a) dowolnej farby,
b) farby do sitodruku dobranej do podłoża,
c) kolorowego proszku,
d) farby w aerozolu.

3. Kalkomania do szkła gospodarczego określona jest zakresem temperatur:

a) 780 - 820

0

C,

b) 160 – 220

0

C,

c) 520 – 580

0

C,

d) 900 – 1250

0

C.

4. Kalkomanii niskotemperaturowej nie można stosować na:

a) ceramice,
b) szkle gospodarczym,
c) stali szlachetnej,
d) drewnie.

5. Do mechanicznego wycinania szablonów służą:
a) nożyczki,
b) ploter,
c) nóż tapicerski,
d) skalpel.

6. Mostki przy wycinaniu szablonu stosujemy:
a) wycinając litery W, Z, T,
b) wycinając oznaczenie znaku bezpieczeństwa CE,

c) wycinając litery H, I, Ł,

d) wykonując ramkę wokół liter lub znaków.

7. Aby oczyścić dyszę w pojemniku z farbą w aerozolu należy:
a) przeczyścić igłą lub drutem,
b) nacisnąć na zawór trzymając pojemnik do góry dnem,
c) przedmuchać dyszę sprężonym powietrzem,
d) nie ma możliwości oczyszczenia.

8. Podczas malowania pistoletem lakierniczym nie należy:
a) prowadzić pistoletu w odległości 15-25 cm od powierzchni lakierowanej,
b) prowadzić pistoletu prostopadle do szablonu,
c) stosować strumienia szerszego niż szablon,
d) stosować maski ochronnej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

9. Który parametr nie decyduje o doborze materiału na szablon:
a) przepuszczalność lakieru,
b) zachowanie kształtu geometrycznego,
c) dobre przyleganie do podłoża,
d) ładny wygląd .

10. Pędzel zanurzamy w farbie maksymalnie do długości części roboczej - szczeciny:
a) 1/2,
b) 3/4,
c) 1/3,
d) 1/4.

11. Który z szablonów musi spełniać największe wymagania jakościowe do oznaczenia:
a) na maszynie nazwy producenta i typu maszyny,
b) znakami graficznymi skrzyń transportowych,
c) że wiadro służy do celów p. pożarowych,
d) skrzyń metalowych z amunicją.

12. Natrysk lakieru pistoletem na dużą gabarytowo literę w szablonie zaczyna się od:
a) jej środka,
b) od dołu,
c) przy krawędziach,
d) od góry.

13. Uzupełnij tekst: W sitodruku, przygotowane ze wzorem sito spełnia rolę .......................

Aby nanieść kolejny kolor należy sito ...............i...................................


14. Uzupełnij tekst: Na szablon do używania w celu nanoszenia logo i oznaczenia typu

frezarki, umieszczonych na pierwszoplanowym miejscu użyjemy materiału o cechach:

......................................................................................................................................

......................................................................................................................................


15. Zdefiniuj pojęcie światła w liternictwie i podaj przykład stosowania.

............................................................................................................................................

............................................................................................................................................

16. Opisz budowę papieru-kalkomanii i sposoby nanoszenia go na podłoże:

– ..............................................................................................................................
– ..............................................................................................................................
– .............................................................................................................................






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

17. Wymień 4 rodzaje wad występujących w procesie nanoszenia i wypalania kalkomanii:

1.......................................2.....................................3............................................


4....................................... ....................................

18. Podaj jak dobierzesz farbę do wykonania za pomocą szablonu napisu, przyciągającego

wzrok, podającego typ tokarki na jej obudowie. Obudowa w kolorze szarym – matowym.

................................................................................................................................

................................................................................................................................

.................................................................................................................................

19. Podaj technologię malowania pędzlem poprzez szablon, dobierz rodzaj pędzla do szablonu

o wymiarach 10 x 30 cm, i podaj jak przygotujesz farbę.

– .................................................................................................................................
– .................................................................................................................................
– ................................................................................................................................


20. Podaj jakie uszkodzenia powierzchni lakierniczej samochodu mogą nastąpić, gdy pokrywę

komory silnikowej po długiej jeździe pojazdu polejemy zimną wodą i jakie będą tego
skutki:

– ................................................................................................................................
– ................................................................................................................................
– ................................................................................................................................


21. Pozostawiona zaschnięta pasta polerska na nadwoziu podczas polerowania spowoduje:
a) zniszczenie tarczy polerskiej,
b) porysowanie nawierzchni podczas polerowania,
c) utratę koloru lakieru,
d) lepsze nabłyszczenie powierzchni lakierniczej.

22. Wybrany sposób mycia powierzchni lakierniczej wpływa na:
a) zmianę odcienia lakieru,
b) brak przyczepności lakieru,
c) trwałość lakieru,
d) zmianę koloru.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko..........................................................................................

Znakowanie pokryć lakierniczych


Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.


14.


15.


16.


17.


18.


19.


20.


21.

a

b

c

d

22.

a

b

c

d

Razem:






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

7. LITERATURA


1. Bablick M.: Roboty malarskie i lakiernicze. Praktyczny poradnik w pytaniach

i odpowiedziach. Wyd. Instalator Polski, Warszawa 1999.

2. Konferencja N.T. Lakiernictwo samochodowe XXI wieku. Łodź 26-28.04.2000 r.
SIMP-ZORPOT Łódź 2000.
3. Korozja samochodów i jej zapobieganie. Poradnik. WN-T, Warszawa 1991.
4. Leksykon naukowo-techniczny, WNT, Warszawa 1989.
5. Pokrycia ochronne i dekoracyjne. Poradnik .WNT Warszawa 1967.
6. Poradnik ceramiczny. Arkady. Warszawa 1963.
7. Powłoki malarsko-lakiernicze. Poradnik. WNT Warszawa 1983.
8. Rączkowski B.: BHP w praktyce. Poradnik, ODDK, Gdańsk 1997.
9. Sitodruk. Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Poligraficznego 1996.
10. Sobierajska G., Neumann Zb.: Lakiernictwo samochodowe. SIMP-ZORPOT Ośrodek

Rzeczoznawstwa, Szczecin 2006.

11. Tomsia Z., Zapytkowski B.: Technologia przemysłu emalierskiego. WGH, Katowice 1960.
12. Wolski Z., Roboty malarskie, WSiP, Warszawa 1997.
13. Zawadzki J.: Lakierowanie samochodów. WNT, Warszawa 1988.
14. Periodyki – czasopisma techniczne:

a) Lakiernictwo przemysłowe. Dwumiesięcznik. Wyd. Goldmann, Tczew.
b) Lakiernik. Magazyn reklamowy dla lakierników i blacharzy.
Miesięcznik. Wyd. Troton, Sp. z o.o. Ząbrowo k / Kołobrzegu.
c) AutoMoto Serwis. Miesięcznik. Wyd. Instalator Polski, Warszawa.

15. Materiały promocyjno-reklamowe dotyczące kalkomanii oraz sitodruku zamieszczone

w Internecie:

a) www.api.pl,

b) www.bisel.com.pl,

c) www.coner.com.pl,

d) www.etc.com.pl,
e) www.klakomania.com.pl,
f) www.nomar.com.pl,
g) www.sico.pl.





