E-teacher, Konspekt lekcji elementy informatyki w klasie pierwszej szko˙y podstawowej.


Konspekt lekcji elementy informatyki w klasie pierwszej szkoły podstawowej.

Prowadzący :Molski Artur.

Data :21.04.1997

Przedmiot :Elementy informatyki.

Szkoła :SP nr.8 w Rzeszowie.

Klasa :1c.

Temat :E-teacher-program do nauki języka angielskiego w windows.

Cele lekcji :

-wyjaśnienie możliwości programu E-Teacher,

-wykazanie właściwości poszczególnych części programu,

-wyjaśnienie jak wykonywać poszczególne ćwiczenia z programem,

-wyjaśnienie jak sprawdzić efekty nauki przy pomocy programu.

Środki dydaktyczne : komputer, system windows (wersja 3.11), program

eTeacher for windows (wersja 3.0),sieć lokalna.

L- dotyczy ucznia po lewej stronie stanowiska,

P- dotyczy ucznia po prawej stronie stanowiska.

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Usadowienie uczniów przy kompute-

rach i sprawdzenie obecności.

Nauczyciel opowiada uczniom o pro-

gramie będącym tematem lekcji:

-Program eTeacher służy do nauki ję-

zyka angielskiego z komputerem.

Nauka odbywa się multimedialnie tj.

poprzez kilka zmysłów. Mianowicie

prócz tego,że na ekranie możemy zobaczyć różne teksty po angielsku do przetłumaczenia, wiele ćwiczeń przeprowadza się poprzez odgadywanie znaczenia pojawiających się obrazków,

oraz co najważniejsze-wszystkie pojawiające się na ekranie słówka można

usłyszeć z głośników. Ćwiczenia mogą mieć różnorodną postać: może to być

tłumaczenie słówek, zdań, wyrażeń,

może to być odgadywanie znaczenia

obrazków (testy wyboru),a także

podpisywanie pojawiających się obrazków. Ci,którzy lepiej znają angielski mogą przeprowadzać ćwiczenia gramatyczne: tłumaczyć zdania w różnych czasach, trybach itp. Do programu można także dodawać własne elementy:

słówka, zdania, zwroty do tłumaczenia.

Zalogowanie komputerów do sieci lokalnej (pojawia się NC) i ustawienie

katalogu, w którym znajduje się

windows.

-Proszę uruchomić windows poprzez

wpisanie „win” i naciśnięcie klawisza

Enter.

P:Dzieci piszą win i uruchamiają

windows.

-Proszę otworzyć okno menegera programów.

-Proszę otworzyć okno akcesoria.

P:Dzieci otwierają wskazane okna.

-Proszę uruchomić program eTeacher

dwukrotnie klikając myszką ikonkę

z podpisem eTeacher wersja 3.0 .

P:Dzieci uruchamiają program.

-Proszę kliknąć „nowe” i wpisać imiona osób siedzących przy komputerze,

a następnie kliknąć „ok”.

L:Dzieci wpisują swoje imiona.

Nauczyciel opowiada o widocznych na

monitorze elementach menu głównego:

-w „plik” znajdujemy pola, które pozwalają na wybór dowolnego elementu

programu i rozpoczęcie nauki oraz

„koniec”, którego kliknięcie kończy pracę z programem,

-w „gramatyka” znajdujemy pola,

których wybór pozwala na przeprowadzanie różnych ćwiczeń gramatycznych,

-w „słownictwo” znajdujemy pola,

których wybór umożliwia ćwiczenia

językowe-odgadywanie znaczenia

słówek i obrazków,

-w „testy” mamy możliwość wyboru

testów o różnych stopniach trudności

(łatwe, średnie, trudne),

-w „opcje” znajdujemy pola umożliwiające dokonanie własnych ustawień pracy programu np. podpowiedzi,

-w „podręcznik” mamy spis treści oraz

indeks,

-w „pomoc” odnajdujemy hasła pomocy do pracy z programem i przerabianych treści.

-Przechodzimy do ćwiczeń z programem.

-Proszę kliknąć „słownictwo”, a następnie „człowiek”.

-Proszę kliknąć „zawody-test wyboru”

oraz „nauka”.

P:Dzieci klikają w/g wskazań.

-Każda osoba odgaduje znaczenie

10-ciu obrazków.

-Dwukrotnie klikając „anuluj” wychodzimy do menu głównego, gdzie wybieramy ponownie „słownictwo” i tym

razem „dom”.

-Proszę kliknąć „przedmioty związane
z domem-test wyboru”, a następnie

„nauka”.

L:Dzieci klikają w/g wskazań.

-Ponowne odgadywanie znaczenia

obrazków.

-Ponownie wychodzimy do menu głównego i tym razem wybieramy

„słownictwo” oraz „przyroda”.

-Proszę kliknąć „popularne zwierzęta-

test wyboru” i „nauka”.

L:Dzieci klikają w/g wskazań.

-Dalszy ciąg odgadywania znaczenia

obrazków.

-Proszę wyjść do menu głównego

i wybrać „słownictwo” oraz „cywilizacja”, a następnie „technika-

-test wyboru” i „nauka”.

-Dalszy ciąg odgadywania znaczenia

obrazków.

-Proszę wyjść do menu głównego

i wybrać „słownictwo” oraz „przyroda”.

-Proszę wybrać „ptaki-test wyboru”

i nauka.

-Ponownie każda osoba odgaduje znaczenie 10-ciu obrazków.

-Proszę wyjść do menu głównego

i wybrać „opcje” oraz „statystyka”.

-Widzimy tutaj w okienku tytuły wykonywanych ćwiczeń, możemy także

sprawdzić czas w jakim każde ćwiczenie wykonaliśmy oraz ocenę jaką za

nie otrzymaliśmy.

-Proszę w polu „imię” wybrać imiona

osób siedzących przy komputerze

i odczytać swoje wyniki.

-Uczniowie przedstawiają rezultaty

wykonywanych przez siebie ćwiczeń.

-Proszę wyjść do menu głównego

i wybrać „plik”,a następnie „koniec”.

L:Dzieci kończą pracę

z programem.

Nauczyciel zbiera uczniów przy jednym stanowisku (wyposażonym w kartę muzyczną) i demonstruje multimedialne możliwości programu

eTeacher.

-Uczniowie obserwują przebieg

demonstracji.

Na zakończenie nauczyciel uruchamia

program z nagraniami piosenek w języku angielskim.

-Uczniowie śpiewają wraz z kompu-

terem jedną z piosenek.


