JEST PROBLEM - ROZWIĄŻMY GO, SCENARIUSZ ZAJĘĆ:


„JEST PROBLEM? ROZWIĄŻMY GO!”

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA MŁODZIEŻY

CELE:

Uczniowie:

- efektywnie rozwiązują problemy,

- asertywnie wyrażają swoje opinie,

- szanują opinie innych ludzi,

- tworzą grupę rządzącą się prawami demokracji.

METODY:

burza mózgów, praca w małych grupach, dyskusja kierowana, metoda heurystyczna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

karty z etapami rozwiązywania problemu, flamastry, tablica, kreda

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Podanie tematu i omówienie przebiegu zajęć.

  1. Uczniowie naprowadzani przez prowadzącego próbują samodzielnie odgadnąć schemat rozwiązywania problemu. Wynikiem końcowym jest następujący łańcuch czynności:

precyzyjne określenie problemu (sformułowanie pytania, na które

0x08 graphic
szukamy odpowiedzi)

burza mózgów (zapisanie wszystkich pomysłów członków grupy na

0x08 graphic
rozwiązanie problemu, bez względu na ich realność)

dyskusja - eliminacja pomysłów, które nie przypadły osobom z grupy do

gustu lub są niemożliwe do realizacji (z podaniem uzasadnienia; wypowiedzieć musi się każdy członek klasy; jeśli choćby mała część zespołu podziela niezadowolenie pomysł zostaje wykreślony)

0x08 graphic
0x08 graphic


0x08 graphic
jeśli pozostało kilka możliwych opcji klasa wybiera ostateczne rozwiązanie w drodze głosowania, jeśli pozostała 1 opcja grupa oficjalnie zatwierdza pomysł i przechodzi do planowania działań


Tak wybrane rozwiązanie jest uznane za decyzję grupy i udział w jego realizacji obowiązuje wszystkich. Nauczyciel jest w tym modelu członkiem grupy, którego zdanie liczy się na równi z innymi.

  1. Ćwiczenie w grupach: młodzież zostaje podzielona na 3 zespoły. Wybieramy sekretarzy, którzy otrzymują karty z etapami rozwiązywania problemu i kierują pracami grup. Każda z drużyn dostaje kartkę z opisem popularnych w szkolnej rzeczywistości problemów, np.: decyzja o wystroju sali, przeznaczeniu pieniędzy klasowych, zachowaniu wobec nieuczciwego kolegi. Zespoły rozwiązują problemy wg schematu wypełniając karty.

  1. Prezentacja efektów pracy. Sekretarze kolejno podają ustalenia dotyczące każdego etapu rozwiązywania problemu.

  1. Uczniowie kolejno wypowiadają swoje opinie o prezentowanej metodzie. Jeśli schemat odpowiada zespołowi, klasa wybiera do opracowania na kolejnych zajęciach problem nurtujący klasę.

  1. Podziękowanie za udział w zajęciach.

Ewelina Kamińska


